Horyzont Zdarzeń

24.04.2022

Poza czasem, w skali kosmicznej, wizualny zapis intymnego, ludzkiego doświadczenia. Prosto z głębi. Premiera planowana jesienią 2022.

Z początkiem zimy wyruszyłem w podróż w poszukiwaniu harmonii. Wiedziony instynktem zapuszczałem się dalej i dalej aż przekroczyłem granice racjonalności. Od początku stycznia 2021 roku do końca marca odbyłem 76 samotnych lotów wiatrakowcem lub paralotnią, pokonując łącznie około 10 000 kilometrów trasy w przestrzeni powietrznej, spędzając w mroźnych przestworzach 200 godzin. Zdjęcia zostały wykonane z wysokości ok. 150 m nad poziomem wody w północnej Polsce, w okolicach Trójmiasta.

Niezależnie od tego, czy była mgła czy padał śnieg, mróz czy odwilż, wzbijałem się w niebo, aby sprawdzić, czy da się latać. Jeśli było to możliwe, latałem nad zamarzniętymi zbiornikami wodnymi, aby krążyć nad mieniącą się strukturą lodu, fascynując się jego formami, doświadczając wrażenia oglądu i robiąc zdjęcia.

Lodowy świecie!
Jakże jesteś prawdziwy.
Mój dom i moje wnętrze.

Event Horizon funkcjonuje oddzielnie, a także dopełnia Arché. Oba projekty powstały w podobnych miejscach i warunkach fizycznych, w pewnym sensie stanowią jedność, różniąc się od siebie zarazem tak jak dzień i noc, wnętrze i zewnętrze, yin-yang.

Premiera książki odbędzie się jesienią 2022 roku. Książka wydana będzie przez holenderskie wydawnictwo 1605 Publishers założone przez Bastiaana Woudt'a. Autorem słowa wstępnego jest Brytyjski pisarz Robert Macfarlane, kuratorką projektu jest Wiktoria Michałkiewicz. Pierwsza wystawa projektu będzie miała miejsce w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, we wrześniu 2022 roku w trakcie Festiwalu w Ramach Sopotu, kuratorką wystawy jest Maja Kaszkur

Projekt Event Horizon jest finalistą konkursu POY '79th.