Książka Horyzont Zdarzeń

17.11.2022

Event Horizon to czwarta książka artysty i daje nam dostęp do najbardziej intymnych części jego duszy, ujawniając jego introspektywne podejście do natury oraz odkrywanie swojej wrażliwości i uczuć. "Wraz z początkiem zimy wyruszyłem w podróż w poszukiwaniu harmonii. Kierowany instynktem zapuszczałem się coraz dalej i dalej, aż przekroczyłem granice racjonalności" - zdradza Kowalski.

Kacper jako dziecko uwielbiał obserwować mewy szybujące nad dachami bloków. Pewnego dnia, wiedziony pasją do przestrzeni i odwagą, wyposażony w skrzydła, sam został mewą. Ale tam, gdzie większość mew "dostaje się z brzegu do pożywienia i z powrotem, nie zawracając sobie głowy poznawaniem istoty latania", dla Kowalskiego, podobnie jak dla mewy Jonathana Livingstona Richarda Bacha, "nie liczyło się jedzenie, ale lot". Mistyczne doświadczenie latania wyprzedziło wszystko inne. "W ten sposób w moim życiu pojawiła się fotografia" - wyjaśnia. "To był idealny pretekst, by wskoczyć na wiatrakowiec lub paralotnię i zniknąć za horyzontem".

książka Horyzont Zdarzeń

Horyzont zdarzeń funkcjonuje osobno, ale też uzupełnia jego poprzednią książkę, Arché. Oba projekty powstawały w podobnych miejscach i warunkach fizycznych. Są połączone jak yin i yang, a mimo podobieństwa, na meta-poziomie są bardzo różne. Kowalski podszedł do Event Horizon z innym nastawieniem i przeszedł głębsze, bardziej duchowe doświadczenia życiowe w procesie tworzenia pożądanych fotografii w zamrożonych krajobrazach.

Event Horizon ukazał się nakładem 1605 Collective. Inicjatywa: Bastiaan Woudt, projekt: Janneke Schrey, kurator: Wiktoria Michałkiewicz, słowo wstępne: Robert Macfarlane.